Aproximativ 22 m.c. de cherestea rășinoase recepționate fictiv de o firmă din Prahova, dar în realitate descărcate în municipiul Buzău

Aproximativ 22 m.c. de cherestea rășinoase recepționate fictiv de o firmă din Prahova, dar în realitate descărcate în municipiul Buzău
Poliţiştii buzoieni au desfăşurat activităţi de verificare a legalităţii operaţiunilor desfăşurate cu materiale lemnoase
Poliţişti de ordine publică din cadrul Biroului de Combatere a Delictelor Silvice au acţionat ieri, conform competențelor, pe linia prevenirii şi combaterii delictelor silvice şi a faptelor ilegale asociate din tăierea arborilor, circulaţia, depozitarea, prelucrarea primară şi comercializarea materialelor lemnoase.
În urma controalelor, polițiștii buzoieni au constatat nereguli în cazul unei societăți din Suceava. Din verificări s-a stabilit faptul că, la data de 06 martie a.c., societatea de profil a expediat către un agent economic din județul Prahova aproximativ 22 m.c. cherestea rășinoase, volum recepționat fictiv de către operatorul prahovean. În realitate, materialul lemons a fost descărcat în vederea comercializării în municipiul Buzău.
Polițiștii au aplicat sancțiune contravențională conform prevederilor Legii 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, cu amendă în de 5.000, fiind dispusă și confiscarea valorică a materialului lemons, evaluat la suma de 13.660 lei .
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
- 18:32 - Europa, în fața unei noi crize a carburanților: statele vecine intervin, România încă analizează
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











