INVAZIE DE GĂRGĂRIȚE PE LITORALUL ROMÂNESC

INVAZIE DE GĂRGĂRIȚE PE LITORALUL ROMÂNESC
O invazie neașteptată de gărgărițe a transformat plajele de pe litoralul românesc într-un adevărat coșmar pentru turiști
O invazie neașteptată de gărgărițe a transformat plajele de pe litoralul românesc într-un adevărat coșmar pentru turiști. Roiuri dense de insecte au acoperit nisipul, șezlongurile și chiar turiștii, care au fost nevoiți să se refugieze în hoteluri sau în apă.
Deși considerate inofensive, comportamentul agresiv și numărul extrem de mare au provocat panică în stațiunile din sudul litoralului. „Erau peste tot, pe piele, în băuturi, în genți. Nu am mai văzut așa ceva în viața mea”, a spus o turistă.
Biologii explică fenomenul prin perioada de reproducere a gărgărițelor, accentuată de temperaturile ridicate și lipsa prădătorilor naturali. „Este o explozie populațională. Nu sunt periculoase, dar pot fi extrem de deranjante”, a declarat dr. Alina Gheorghe.
Deocamdată, autoritățile nu au emis un punct de vedere oficial, însă operatorii din turism cer intervenții rapide pentru combaterea fenomenului, temându-se că sezonul estival ar putea fi compromis.
Până la o soluție concretă, turiștii sunt sfătuiți să evite plaja în orele de vârf și să se protejeze cu haine subțiri, spray-uri insecticide și ventilatoare portabile.
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 08:27 - Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și suspendarea permisului pentru neplată
- 08:13 - Remorcher scufundat în Portul Midia. Trupul unei alte persoane decedate a fost recuperat de scafandrii militari
- 07:57 - Carburanții s-au scumpit din nou: motorina premium trece de 10 lei pe litru în unele benzinării
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











