Panouri publicitare și construcții în curbe și intersecții, INTERZISE prin lege

Panouri publicitare și construcții în curbe și intersecții, INTERZISE prin lege
Legea care interzice amplasarea mijloacelor de publicitate sau reclamă, precum şi a construcţiilor, în curbe şi în intersecţii a fost promulgată
Preşedintele Klaus Iohannis a semnat miercuri mai multe decrete. Printre acestea, și legea care interzice amplasarea mijloacelor de publicitate sau reclamă, precum şi a construcţiilor, cu excepţia statuilor şi a monumentelor, în curbe şi în intersecţii.
Președintele a semnat miercuri Decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea art. 27 alin. (4) din Ordonanța Guvernului nr. 43/1997 privind regimul drumurilor (PL-x 239/02.06.2021).
Legea modifică articolul 27 alineatul (4) din Ordonanţa Guvernului nr. 43/1997 privind regimul drumurilor, astfel încât să fie interzisă amplasarea mijloacelor de publicitate sau reclamă în curbe şi în intersecţiile la nivel ale căilor de comunicaţie, în ampriză şi în zonele de siguranţă, precum şi pe suprafeţele de teren destinate asigurării vizibilităţii în curbe şi în intersecţii.
„Se interzice amplasarea mijloacelor de publicitate sau reclamă şi a construcţiilor, cu excepţia statuilor şi a monumentelor, în curbe şi în intersecţiile la nivel ale căilor de comunicaţie, în ampriză şi în zonele de siguranţă, precum şi pe suprafeţele de teren destinate asigurării vizibilităţii în curbe şi în intersecţii”, potrivit noii legi.
Vezi AICI decretele promulgate de Președintele României, Klaus Iohannis
Citește și:
- 08:27 - Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și suspendarea permisului pentru neplată
- 08:13 - Remorcher scufundat în Portul Midia. Trupul unei alte persoane decedate a fost recuperat de scafandrii militari
- 07:57 - Carburanții s-au scumpit din nou: motorina premium trece de 10 lei pe litru în unele benzinării
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











