Percheziții la o persoană bănuită de operațiuni cu articole pirotehnice fără drept

Percheziții la o persoană bănuită de operațiuni cu articole pirotehnice fără drept
Polițiștii au confiscat 1264 de articole pirotehnice
În data de 31 decembrie 2021, polițiștii din cadrul Biroului de Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sprijiniți de luptători din cadrul Serviciului de Acțiuni Speciale, au pus în executare 2 mandate de percheziție domiciliară și au efectuat verificări privind activitățile de comercializare articole pirotehnice.
Perchezițiile au fost efectuate la imobilele unei buzoience în vârstă de 48 de ani.
În urma verificărilor și perchezițiilor polițiștii au confiscat 1264 de articole pirotehnice, în greutate de 160 de kg, estimate la valoarea de 12.000 de lei.
Polițiștii au întocmit buzoiencei dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de orice operațiune cu articole pirotehnice efectuate fără drept conform Legii 126/1995 privind regimul materiilor explozive.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 09:13 - Incendiu la Spitalul Bălăceanca. A fost activat Planul Roșu de intervenție
- 08:27 - Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și suspendarea permisului pentru neplată
- 08:13 - Remorcher scufundat în Portul Midia. Trupul unei alte persoane decedate a fost recuperat de scafandrii militari
- 07:57 - Carburanții s-au scumpit din nou: motorina premium trece de 10 lei pe litru în unele benzinării
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











