Secția de Pediatrie de la Spitalul Județean Buzău este supraaglomerată

Secția de Pediatrie de la Spitalul Județean Buzău este supraaglomerată
Cazurile de gripă sunt tratate la Boli Infecțioase
Situație îngrijorătoare la Secția de Pediatrie a Spitalului Județean Buzău, care este aproape plină și zilnic ajung la spital copii cu afecțiuni care necesită internare. Așa se face că în prezent aproape toate paturile sunt ocupate, cei mai mulți copii fiind diagnosticați cu gripă. Majoritatea copiilor internați la Pediatrie sunt sugari, spun medicii, iar mulți bebeluși au virus respirator. De asemenea, cazurile de gripă sunt tratate la Boli Infecțioase, în timp ce la Secția de Pediatrie a Spitalului Județean Buzău sunt internați copiii care au alte afecțiuni.
Pe lângă gripă, copiii sunt diagnosticați în continuare și cu virusul Sars-Cov-2. La Secția de Pediatrie a SJU Buzău, în fiecare zi este înregistrat cel puțin un caz nou de Covid-19.
Dacă până acum, copiii prezenți la Unitatea de Primiri Urgențe erau în majoritate bebeluși sau sugari, acum medicii se așteaptă ca vârsta pacienților să crească, având în vedere că a început școala, iar copiii au intrat în colectivitate. Medicii buzoieni spun că fac față tot mai greu numărului mare de prezentări, din cauza lipsei personalului.
Medicul epidemiolog șef al DSP Buzău, Carmen Scîntei, spune că lipsa medicilor specialiști face imposibilă înființarea unui centru de evaluare pediatrică.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
- 18:32 - Europa, în fața unei noi crize a carburanților: statele vecine intervin, România încă analizează
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











